Organek 1

17 września odbędzie się wydarzenie plenerowe. Na parkingu przy Hali Podpromie zagrają Ørganek oraz Piotr Nalepa z zespołem Nie-Bo.

Zespół Ørganek powstał w 2013 r. z inicjatywy lidera, autora tekstów, prozy i muzyki, Tomasza Organka. Do tej pory wydał dwie płyty długogrające, Głupi (2014) oraz Czarna Madonna (2016) – oba albumy uzyskały status platynowej płyty. Muzyka zespołu została uhonorowana trzema Fryderykami. Przez dwa lata (2016 – 2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. W marcu 2019 roku ukazała się poszerzona reedycja albumu Czarna Madonna. Dodatkiem jest bonusowa płyta zawierająca niewydane wcześniej dokonania studyjne grupy. Zespół zagrał do chwili obecnej ponad pięćset koncertów w Polsce i za granicą ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz ponadstumilionową oglądalnością swoich teledysków. Piosenki grupy wielokrotnie zdobywały najwyższe miejsca na listach przebojów.

 

Koncert Piotra Nalepy i Nie-Bo będzie z kolei nawiązywał do 50. rocznicy wydania płyty „Blues” zespołu Breakout. Album wydany w 1971 r. jest uważany za szczytowe osiągnięcie grupy. Na sukces płyty, obok muzyków złożyła się współpraca duetu Tadeusz Nalepa (muzyka) i Bogdan Loebl (teksty). Album obrósł legendami, rozszedł się w ponadmilionowym nakładzie.

Wstęp na wydarzenia przy Hali Podpromie jest bezpłatny. Nie trzeba pobierać wejściówek. Do strefy koncertowej będzie wpuszczonych tyle osób, na ile pozwalają przepisy sanitarne.

Labo (1)

 17 września odbędzie się też koncert zespołu LABORATORIUM. Ten zaplanowano na godzinę 22.00 w Wojewódzkim Domu Kultury.

Zespół założyli w 1970 r. Janusz Grzywacz i Mietek Górka, wkrótce dołączył do nich Marek Stryszowski, oraz flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zagrali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival).  Po wznowieniu działalności zawieszonej w 1988 r., zespół zdobywał kolejne nagrody: odznaka HonorisGratia prezydenta Krakowa wręczona  podczas 55. Krakowskich Zaduszek Jazzowych (koncert jubileuszowy „40 lat Laborki”) w 2010 roku; w 2012 roku podczas XVIII Komeda Jazz Festival Laboratorium otrzymało prestiżową nagrodę – statuetkę Komedera; 1. i 2.- miejsca LABORATORIUM w jazz top od 2012 roku w kategorii ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY- doroczna ankieta czytelników Jazz Forum.

 

Wstęp na koncert LABORATORIUM jest bezpłatny. Należy jednak pobrać wejściówki ze strony Estrady Rzeszowskiej: https://estrada.rzeszow.pl/bilety/.