T.Nalepa M.Kubasińska

Aga Krysiuk od 2012 roku jako jedyny twórca w kraju ręcznie wykonuje obrazy i rzeźby ze starych płyt winylowych. Tworzy je samodzielnie opracowaną techniką rękodzieła. To doskonały przykład kreatywnego podejścia do upcyklingu, nadającego nowe życie przedmiotom, które straciły swoją pierwotną funkcję. Płyty, które nie mogą cieszyć już naszego ucha, cieszą nasze oko.

Biało-czarne portrety wykonane z płyt winylowych, stanowią pewnego rodzaju pomost między światem muzyki, a przestrzenią sztuk wizualnych. Z materiału, z którego niegdyś wydobywały się dźwięki powstał obraz.

Autorka prezentowała swoje prace m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z Wiejskiego Podwórza”, XIII Spotkaniach z Naturą i Sztuką „Uroczysko 2013” w Supraślu, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Jazz Bez”, a także na krajowych targach designu – tj. warszawskich „Wzorach”, wrocławskich „Konturach” czy gdańskich targach muzycznych „Protokultura”.

Winylowe obrazy i rzeźby często przeznacza na cele charytatywne, współpracuje z Fundacją „Dar Serca”. Jej portret Czesława Niemena był nagrodą Grand Prix Konkursu Wokalnego „Niemenomania 2015”.

W 2015 roku wystawą swoich prac zapowiadała wydarzenia blusowe w Białostockim Ośrodku Kultury: Zaduszki Bluesowe oraz XXXI Jesień z Bluesem. W 2016 wystawa winylowych portretów gościła na 36  Rawa Blues Festival w katowickim Spodku. W 2017 autorka powróciła z wystawą do Spodka, tym razem na rockowy festiwal „Metalmania”. W Chorzowie była gościem Vinyl Festu, gdzie winylowy portret wręczono Rayowi Wilsonowi. Podczas tegorocznej edycji festiwalu (2018) swój winylowy portret otrzymał legedarny Fish z zespołu Marillion. W 2017 roku autorka prezentowała swoje prace na indywidualnych wystawach w Tarnowie, Wrocławiu i Gdyni. W 2018 roku winylowe obrazy gościły na muzycznym festiwalu Wake Up and Live w Sulęcinie

Na wystawie podczas Rzeszów Breakout Days 2018 zobaczymy portrety największych osobowości polskiego i światowego bluesa, prekursorów tego gatunku, muzyków zainspirowanych i żyjących bluesem. Znajdą się wśród nich m.in. Tadeusz Nalepa, B.B.King, Luther Allison, John Lee Hooker czy Buddy Guy.

Wystawę będzie można oglądać w Hotelu Bristol od 13 do 15 września. Będzie również możliwość zakupu obrazów.